Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Председател на браншови съюз: Няма адекватно действие относно резерва от зърното

09 март 2022, 08:03 часа • 2908 прочитания

Националната асоциация на зърнопроизводителите няма да приеме незаконни действия на държавата за износа на стоки. Няма адекватно действие относно резерва от зърното. Това заяви Радостина Жекова от добруджанския съюз на зърнопроизводителите пред БНТ.

Тя посочи, че има паника и смут в сектора. И обясни, че имало спрени натоварени кораби със стока. Според нея, в момента, в който корабите били спрени, производителите се запитали по какъв начин и защо са спрени. След това настъпила суматоха – имаме стока, а пазар нямаме. В паниката земеделските производители започнаха да продават стоката си, посочи Жекова. И обясни - ние сме нетен износител на зърно, но сме вносител на царевица, т.е. всяка държава в ЕС има своите специфики в това отношение. Жекова изрази недоволство именно заради царевицата, защото в последните 2 дни имало опашки от чакащи камиони по границата с Гърция.

Според нея няма нищо лошо държавата да направи запаси, но стоката има своите особености на съхранение и това подлежи на контрол. Държавата трябва да изкупува на пазарната цена зърното, настоя Жекова и добави, че няма нищо черно на бяло, което да е излязло като закупуване и съхранение на зърното. 

Тя посочи, че към настоящия момент няма адекватно действие от страна на Министерство на земеделието. 

Според информация на Actualno.com, вече има разпратена заповед към зърнопроизводителите да спрат износа си. Actualno.com изпрати още вчера, 8 март, следните въпроси към Министерството на земеделието и храните (МЗХ), което е в портфолиото на БСП, но все още няма отговор:

1. Има ли вече заповед към българските зърнопроизводители да не изнасят зад граница зърнени култури?

2. Ако отговорът е "да", кои зърнени култури са забранени за износ и докога?

3. Нарушаваме ли еврозаконодателство със забраната за износ на зърно?

4. Ако отговорът е "да", какви може да са последствията за България?

5. Колко е годишният внос на пшеница от Украйна и Русия в България? Каква част от българското потребление задоволява той?

6. Има ли вече набелязани източници за внос на пшеница при нужда и кои са те?

Още: Кирил Петков: Българският хляб e осигурен до 2023 година

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес